تبلیغات
بیماری های قلب کودکان در ایران - سوالات رایج

مشکلات لوزه در بچه ها

ما در ناحیه حلق لوزه‌های حلقی، لوزه‌های زبانی و لوزه بینی یا همان لوزه سوم را داریم.

لوزه‌ها، غدد کوچکی هستند که علیه عوامل خارجی، از بدن محافظت می کنند. برای همین سعی می‌کنیم از آنها مراقبت کنیم. اما گاهی اوقات، عوامل تحریکی وجود دارند که به حلق وارد شده و باعث تحریک لوزه‌ها می‌شوند.

اگر شما دهان‌تان را باز کنید، می‌توانید لوزه‌های برجسته خود را ببینید، اما لوزه سوم در معرض دید نیست و پشت بینی قرار دارد (سوراخ‌های بینی برخلاف تصور عامه به سمت بالا نیست، بلکه عمود بر صورت است) و فقط با عکس رادیولوژی می‌توان برجسته بودن آن را دید. علایم لوزه بسیار متنوع‌اند و برای تشخیص آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

معمولا والدین اطلاعات زیادی در مورد لوزه سوم و علایم بیماری آن در اطفال خود ندارند و متاسفانه جدی نگرفتن این مشکل در بچه‌های زیر سه سال، آنها را در معرض مشکلات جدی قرار می‌دهد. گوشه‌ای از این مشکلات را توضیح می‌دهم:

 

- این بچه‌ها تنفس دهانی دارند و هنگام خواب، با دهان باز نفس می‌کشند. از آنجا که قطر حلق در بچه‌ها هنوز کامل نشده است، هر عامل تحریکی می‌تواند در حجم و اندازه آن تغییر ایجاد کند و به بسته شدن راه اصلی هوا (بینی) منجر شود. لذا هوا از مسیر غیرطبیعی دهان، به همراه انواع عوامل آلرژی‌زا، میکروبی و عفونی، به طور مستقیم و بدون فیلترهای موجود در بینی، به حلق می رسد و باعث بیمار شدن کودک می شود.

 

- به دلیل فقدان اکسیژن کافی، قلب مجبور به پمپاژ جبرانی خون است و در صورت عدم درمان لوزه سوم، این بچه‌ها در آینده به مشکلات فشار خون دچار خواهند شد. ضمنا نرسیدن اکسیژن کافی، باعث عقب افتادن رشد جسمانی و کاهش حافظه و هوش در کودکان خواهد شد.

 

- از همه مهم‌تر تاثیرات وحشتناکی است که روی گوش و شنوایی دارد (محل لوزه سوم نزدیک شیپوراستاش در گوش است) و حتی امکان پارگی پرده گوش وجود دارد.

 

- از آنجا که این بچه‌ها با دهان باز می‌خوابند، به مرور چهره خاصی پیدا می‌کنند. فرم چانه و پشت لب بلند، باعث ایجاد دندان‌های کج و بدشکل در آنها می شود، یعنی نیاز به ارتودنسی دندان ها و شاید هم جراحی فک و دهان در آینده.

به والدین توصیه می‌کنم، ابتدا با از بین بردن عوامل حساسیت‌زای محیطی مثل ترک سیگار، عدم نگهداری از حیوانات و پرندگان خانگی، نظافت محیط از حشرات به خصوص سوسک و جلوگیری از قرار گرفتن بچه‌های مستعد در اجتماعاتی مانند مهد کودک که خطر عفونت‌های تنفسی زیاد است، از بیماری لوزه سوم پیشگیری کنند و در صورت بروز هر گونه علامتی، سریعا به پزشک مراجعه کنند.

 

 

چه موقع لوزه ها را باید درآورد؟

همه ما درباره لوزه‌‌ها زیاد شنیده‌ایم، ولی نمی‌دانیم لوزه‌‌ها چه وظایفی دارند یا گاهی به چه دلیل باید از بدن خارج شوند.

لوزه‌‌ها دو توده گوشتی و بخشی از بافت لنفاوی هستند كه پشت گلو قرار گرفته‌اند. اگر با دهان باز در آینه نگاه كنید، لوزه‌ها را كه در دو طرف زبان كوچك قرار دارند، می‌بینید. آنها مانند دیگر اندام‌های سیستم لنفاوی به عنوان بخشی از سیستم ایمنی، از بدن در مقابل عفونت‌ها محافظت می‌كنند.

به نوعی لوزه‌‌ها در مبارزه با عفونت‌های حلقی و دستگاه تنفسی فوقانی موثرند، به طوری كه باكتری‌ها و ویروس‌های وارد شده به گلو را به دام می‌اندازند و برای مبارزه با عفونت‌ها، آنتی‌بادی تولید می‌كنند.

لوزه‌‌ها در بلوغ به بزرگ‌ترین اندازه خود می‌رسند و پس از آن رفته‌رفته كوچك می‌شوند.

در كودكان اندازه آن در حدود قطر گلو است و در صورت انسداد راه‌های هوایی یا اختلال در بلع و ... در اثر بزرگ شدن و التهاب، باید خارج شوند.

لوزه‌‌های سالم، صورتی كمرنگ بوده و نقاط سفید رنگی روی آنها مشاهده می‌شود.

لوزه‌‌های عفونی بیشتر قرمز هستند و روی آنها نقاط چرك سبز یا زرد رنگ، زخم‌های خاكستری یا پوشش ضخیم سفید مایل به خاكستری مشاهده می‌شود.

در سنین بالاتر، نامتقارن شدن لوزه‌‌ها، نشانه ویروسی شدن آنها، تومورهای لنفاوی یا سرطان سلول‌های فلس‌دار است.

متخصصان گوش و حلق و بینی با محافظه‌كاری، برداشتن لوزه‌‌ها را توصیه می‌كنند، چون خارج كردن آنها قابل برگشت نیست و قدرت سیستم ایمنی بدن را كم می‌كند و تنها در صورتی عمل جراحی را توصیه می‌كنند كه عفونت لوزه ‌ها به طور مكرر اتفاق بیفتد.


بی تاثیری مکمل های امگا سه در بیماران قلبی

دانشمندان آلمانی اعلام کردند مصرف مکمل های اسید چرب امگا سه، در بهبودی بیماران قلبی تحت درمان تاثیر ندارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پزشکان مرکز قلب لودویگ شافن و دانشگاه هایدلبرگ آلمان اعلام کردند نتایج تازه ترین تحقیقات نشان می دهد مصرف مکمل های اسید چرب امگا سه در کسانی که مبتلا به حملات قلبی شده اند و تحت درمان قرار دارند تاثیری ندارد.

این یافته ها با مطالعات قبلی که از تاثیر مثبت مکمل های امگا سه در بهبود بیماران قلبی حکایت داشت مغایر است.

دانشمندان می گویند البته این نادرست است که بگوییم اسیدهای چرب امگا سه مفید نیستند ولی نمی توان درباره تاثیر مثبت مصرف آن پس از ابتلا به حملات قلبی و قرار گرفتن تحت درمان اطمینان داد.

این تحقیق در ۱۰۴ مرکز درمانی و روی سه هزارو ۸۵۱ بیمار در سنین ۶۴ سالگی انجام شد که دچار حملات قلبی شده بودند.

مطالعات ثابت کرد مصرف روزانه مکمل های اسید چرب امگا سه در طول یکسال، نرخ مرگ و میر ناگهانی از حملات قلبی، تکرار حملات قلبی یا سکته مغزی ر ادر این افراد کاهش نداده است.