تبلیغات
بیماری های قلب کودکان در ایران - عمل های جراحی یسته قلب از طریق آنژیوگرافی (intervention)

اعمال جراحی بسته قلب به روش آنژیوگرافی که امروزه اینترونشن نامیده می شوند در طی دهه ی اخیر شروع و به سرعت رشد کرده است و جایگزین بسیاری از عمل های جراحی قلب که از طریق شکافتن قفسه سینه صورت می گرفت، شده است.

خوشبختانه این اقدام که از آخرین روش های جراحی قلب محسوب می شود ازسال 1388 در بخش آنژیوگرافی بیمارستان توحید سنندج آغاز گردید و در شروع اقدام به باز کردن تنگی دریچه های قلبی در بیمارانی که به طور مادر زادی مبتلا بودند، گردید. که تماما با موفقیت کامل و بدون هیچ گونه عارضه ای صورت گرفت متعاقبا سایر اقدامات جراحی قلب بسته مانند بستن رگ های اضافی و غیر طبیعی مادرزادی که اصطلاحا PDA نامیده می شوند با موفقیت کامل انجام گرفت لازم به ذکر است که در کلیه ی موارد فوق بیماران به طور کامل و برای همیشه بهبودی کامل یافتند ونیازی به هیچ گونه عملی در آینده نخواهند داشت.

علاوه بر این به دنبال دعوت متخصصین جراحی قلب شهرستان کرمانشاه از این جانب اقدامات فوق برای اولین بار در استان کرمانشاه در بیمارستان بیستون صورت گرفت که با استقبال چشمگیر هموطنان کرمانشاهی روبرو شد.

 لازم به ذکر است علاوه بر اقدامات جراحی فوق با مهیا شدن تجهیزات مورد نیاز، بستن سوراخ های داخل قلبی مانند سوراخ های بین بطن ها (VSD) و سوراخ های بین دهلیز ها (ASD) آغاز گردیده است.

 نکته قابل توجه این است که در کلیه ی اقدامات جراحی فوق الذکر که به طریق آنژیوگرافی انجام می شود علاوه بر موفقیت کامل و عدم وجود هر کونه عارضه طول مدت بستری بیماران نسبت به اعمال جراحی قلب باز به حداقل رسیده است که این زمان در اکثر موارد کمتر از سه روز می باشد. همچنین در این نوع عمل قلب هیچ گونه محل زخم جراحی بر روی بدن بیماران وجود نخواهد داشت.


دکتر محسن شهیدی

فوق تخصص بیماریهای قلب مادرزادی و کودکان