تبلیغات
بیماری های قلب کودکان در ایران - شرح اخبار
*انجام 15 مورد عمل بسته قلب در آنژیوگرافی بیمارستان نوحید توسط دکتر محسن شهیدی
شایان ذکر است که برای اولین بار از بهمن ماه سال 1388 تا کنون تعداد 25 عمل قلب بسته در بخش آنژیوگرافی بیمارستان توحید با موفقیت انجام شده است. قابل ذکر است که اعمال بسته قلب برای اولین بار در استان کردستان و استانهای همجوارتوسط دکتر محسن شهیدی صورت میپذیرد.  این اعمال جراحی قلب بسته از طریق آنژیوگرافی انجام شده است. به طوری که از طریق سیاهرگ و سرخرگ ناحیه کشاله ران به قلب وارد شده و اقدامات جراحی بدون باز کردن قفسه سینه بیمار انجام می پذیرد. در طی یکسال گذشته چند نوع عمل بسته قلب شامل باز کردن دریچه های تنگ و همچنین بستن رگ های اضافی مادر زادی وبستن سوراخهای داخل قلبی  در بخش آنژیوگرافی بیمارستان توحید صورت گرفته است. خوشبختانه کلیه ی اعمال جراحی فوق با موفقیت تمام و بدون هیچگونه عارضه ای انجام شده است. بدین ترتیب این بیماران در آینده نیازی به اقدام جراحی بسته مجدد و یا اقدام جراحی باز نخواهند داشت و سلامتی مادام العمر کسب نموده اند.  طول مدت بستری بیماران برای عملهای جراحی قلب  بسته بین یک تا دو روز بوده است در حالیکه اعمال جراحی قلب باز جهت اینگونه بیماری ها نیاز به مدت متوسط 18 روز داشته اند.  تجهیزات ولوازم لازم برای انجام این اقدامات از سال گذشته تهیه گردیده است.


*
اکوکاردیو گرافی جنین تنها راه تشخیص قطعی بیماری های قلبی مادر زادی
امروزه با استفاده از دستگاه اکوکاردیوگرافی مجهزبه پروب مخصوص می توان قلب جنین را از 12 هفتگی به بعد هم از نظر ساختمانی و هم عمل کردی و همچنین ریتم و ضربان بررسی نمود. این کار توسط پزشکان خبره فوق تخصص قلب کودکان که در این رشته تجربه کافی دارند انجام می شود. لازم به ذکر است که از طریق سونوگرافی جنین بررسی قلب جنین امکان پذیر نمی باشد. و فقط سونوگرافی می تواند شک به بیماری قلبی را مطرح سازد.
اکوکاردیوگرافی جنین توسط دکتر محسن شهیدی برای اولین بار از سال 1388 در منطقه غرب کشور به انجام رسیده است .


اه اندازی خدمات تشخیصی درمانی قلب کودکان و جوانان برای اولین بار در استان کردستان:
با شروع به کار تمام وقت دکتر محسن شهیدی فوق تخصص قلب کودکان از مهر ماه سال 1388 در شهرستان سنندج کلیه بیماران استان کردستان و حتی استان های مجاور من جمله استان کرمانشاه برای دریافت خدمات پزشکی به شهرستان سنندج مراجعه می نمایند.
قابل ذکر است که ایشان همه روزه جهت انجام اقدامات تشخیصی از قبیل اکوکاردیوگرافی در استان حضور دارند.علاوه بر این آنژیوگرافی بیماری های مادر زادی روزهای سه شنبه هر هفته در بخش آنژیوگرافی بیمارستان توحید انجام می شود. بدین ترتیب از سرگردانی بیماران و مراجعه به سایر مراکز دور دست جلوگیری شده است.
انجام خدمات اکوکاردیوگرافی جهت کودکان ،جوانان و همچنین جنین با بهره گیری از مدرن ترین دستگاه اکوکاردیوگرافی صورت می پذیرد.
آنژیوگرافی در بیمارستان توحید جهت بیماری های مادر زادی کودکان و جوانان برای اولین بار از مهر ماه سال جاری به صورت دقیق و با بهره گیری از جدید ترین فنون علمی در سطح مراکز بزرگ دنیا انجام می گیرد.
علاوه بر آنژیوگرافی تشخیصی آنژیوگرافی درمانی نیز به صورت آنژیوپلاستی ،والووپلاستی و قرار دادن پرتز های مخصوص در داخل قلب و عروق انجام می پذیرد.